Güncelleme #10

Tevfik Çağrı Dural - Şener Soysal Söyleşi: Cemil Batur Gökçeer

Cemil Batur Gökçeer ile çalışmaları, üretim pratiği, "Torun" ve Ankara'ya dair bir söyleşi. Aslında biraz da sohbetin şekillendirdiği bir anlatı da diyebiliriz. Gökçeer'in içinden geldiği gibi dile getirdiği hikaye anlatıcılığında "Düğüm"ün masalsı haliyle bütünleşen ve hikayeymişçesine okunabilecek keyifli bir metin.

Tevfik Çağrı Dural - Şener Soysal Serkan Taycan ile “Bitmeyecek Söyleşi”

Serkan Taycan ile "Memleket" ve "Kabuk"‘un ilişkisi, üçlemenin devamı olan kent meydanları ve toplu konutlara dair bir söyleşi.

Merve Ünsal Fotoğrafı Konuşmak Üzerine

Fotoğraf ve fotoğraf eleştirisiyle ilgili beklentilerimi basit bir sergi konuşmasından, söyleşisinden yola çıkarak ifade etmek istiyorum. (Tabi kurmaya çalışacağım bu ilişki, Orta Format'ın geçtiğimiz güncellemesinde yayınlanmış olan, fotoğraf yazımını nasıl sürdürüyor olduğum ve diyalog kurduğum-kurabildiğim işlerle de ilgili.)

Michel Le Belhomme Blind Beast

Blind Beast, Michel Le Belhomme'nin fotoğraf projesi, kör canavarı!

Jasper White Landscapes

Çerçeve içinde çerçeve, manzara içinde manzara. Landscapes, Jasper White'in farklı mekanlardaki asılı manzara resimleri ve bu bağlamda insanları incelediği projesi.

Mike Seaborne Thames Estuary

"Thames Estuary", Mike Seaborne'un 2011 yılına kadar neredeyse otuz yıl boyunca obsesif bir şekilde Thames Nehri'nin iki yakasını fotoğrafladığı projesi. Şehrin Thames tarafı, uzun yılar boyunca Londra endüstrisinin atıklarını bıraktıkları arka bahçesi olmuş ve hala bunun izlerini taşıyor. Üstelik bölgede endüstriyel yatırım devam ediyor.

Stefanie Mattens Barriers

Stefanie Mattens, "Barriers" çalışmasında güvenlik kaygıları olarak başlayan sürecin, fark ettirmeden sahiplik olarak kendini gösterdiğini ve bu sınırların ev sahipleri hakkında bilgiler verdiğini anlatıyor.

Begüm Akın Tatil -la bella estate-

Tatil dendiğinde aklımızdaki ilk çağrışımlar hep mutluluk, eğlence üzerinedir. "Deniz, kum, güneş" diye bile özetlenebilir çoğu zaman. Ancak bu seride durum biraz farklı.