Orta Format, kolektif çabanın ürünü, bağımsız bir sanat inisiyatifidir. Serüveni 2011 yılında başlar.

Geçmiş dönemlerde çağdaş fotoğrafa dair röportajların, yazıların ve projelerin paylaşıldığı bir e-dergi formatındayken; editörlerinin ve iştirakçilerinin ilgi alanı değiştikçe ve genişledikçe sınırlarını, medyumunu ve mecrasını genişleterek sanat alanında üretime ve tartışmaya teşvik eden bir oluşuma dönüşür.

Orta Format, güncel toplumsal meselelere duyarlı içerik üretmeyi sever. Görsel sanatlara odaklanan, politikayı sanattan ayrı tutmayan bir tavrı benimser. Nefret söyleminin, ayrımcı dilin ve sansürün karşısındadır. Arşivi/arşivlemeyi önemser. Gerekli gördükçe ve imkan buldukça yayın yapar. Sürdürülebilirliğe ve yaptığı projelerin ulaşılabilirliğine önem verir. Editöryel ve küratöryel işbirlikleri ve yaratıcı önerilere kucak açar. Paylaşmaktan, geri bildirim almaktan ve yapıcı eleştiriden haz alır. Nitekim, Orta Format üreticileri için de bir araştırma ve öğrenme platformu niteliği taşır. 

Fırsat buldukça uluslararası sularda gezinmekten hoşlanır. İstanbul ve Ankara'nın ruhunu editörlerinin göçmenlik ettiği şehirlere; Berlin'e, Londra'ya ve İstanbul'a üfler. Aynı konu etrafında bir araya gelebilen farklı bakışların disiplinler aşırı yolculuklarla okyanuslara açılmasına aracılık etmek ister. Tutunmaya çalışan başka kolektiflerin varoluşlarını, dayanışmanın doğası ve tarihsellikleri içinde deneyimleri başucunda tutar. Sanat alanı dışından gelen izleyici ve katılımcılara kucak açar. Kalbinde fotoğrafın hep ayrı bir yeri vardır. 

 

EKİP 

Editörler: Şener Soysal, İpek Çınar, Eda Yiğit

Kurucu editörler: Tevfik Çağrı Dural, Şener Soysal

Çeviri: Mert Alperten, Zeynep Arıkan, İpek Çınar

Yazılım: 1.0: Fırat Gürsu 2.0 Şamil Hazır

Tasarım: Şener Soysal

 

İletişim

Bizimle e-posta ile iletişime geçebilirsiniz.

[email protected]       [email protected]