Güncelleme #16

Cemil Batur Gökçeer Açık Mektuba Cevap

İpek Çınar, Güncelleme #15′te Cemil Batur Gökçeer'e dair bir açık mektup yazmıştı. Gökçeer ise cevap hakkını kullandı ve bu mektubu yazdı.

G.E.M. G.E.M. (No: #06)

Bir önceki tefrikada Emine Gemlioğlu’nun Miami uçağında gördüğü rüyalardan yaptırdığı eskizleri paylaşmıştık. Gemlioğlu G.E.M.’de yapılacak son serginin bu eskizlerden yola çıkarak oluşturulmasını istemişti. Bu tefrikada Emine Gemlioğlu’nun bu isteği kendilerine bildirildikten sonra Derin Pratik üyelerinin arasında çıkan anlaşmazlığa tanık olmaktayız. Bir sanatçıdan diğerine gönderilmiş bu görseller başka ne anlama gelebilir ki? G.E.M. kaldığı yerden tüm hızı ve heyecanıyla devam ediyor.

Paul Gaffney, Serkan Taycan, Cem Ersavcı Yürüyerek Yol Alan Üç Çalışma

Çağdaş sanatta fotoğraf farklı disiplinlerle bir araya gelerek güçleniyor ve yeni anlamlar kazanıyor. Disiplinlerden birini de "yürüyüş" olarak değerlendirebiliriz. Araştırma sürecimizde karşımıza çıkan Gaffney'in projesinin hissettirdikleri ve çağrışımları, daha önceden incelediğimiz farklı projelere uzandı. Onu çağrışımıyla konu Serkan Taycan'ın "İki Deniz Arası"na, devamında ise Cem Ersavcı'nın "Outside" projesine geldi.

İpek Çınar Gözde Türkkan’a Açık Mektup

Sevgili Gözde, Yan yana durma fırsatı bulsak da, yüz yüze konuşma şansını pek bulamadık; o nedenle pek de tanışmış sayılmayız. Umarım iyisindir, keyifler yerindedir. Sana yazma nedenim işlerin ve ayrıca, kurgu ve sergilemedeki becerilerin.

Beril Gür Evden

Üretiminin teknik olarak çok zor olduğu emekleme zamanlarından, herkesin rahatlıkla fotoğraf üretebildiği ve aracı cebinde taşıyabildiği günümüz dahil; fotoğrafın herkesin farklı arayışlara sahip olduğu dallı budaklı bir yapı olduğunu söylemek mümkün.

Ceren Kılıç Radyasyon Dağı

Açık Çağrı'ya gelen çalışmalardan Orta Format'ta yer verdiğimiz beşinci proje Ceren Kılıç'ın "Radyasyon Dağı" adını verdiği ve bir blogta başlayan/biten ve arşivlenen projesi. Biz de birkaç fotoğraf dışında arşivi buraya taşımamak gerektiğine karar verdik. Bu nedenle projenin tümünü bu linkten görebilirsiniz.

Katarina Radovic A Husband in Paris

Evlilik hakkında bilmemiz gereken şeyler listesi her yıl kendini güncelleyedursun; birisiyle evlenmek için önceliğin ne olması gerektiği kişiden kişiye, hatta kişinin hayatındaki kişiye göre evrilip çevrilebilir. Kişiler, sadece kendi ülkesinden sıkıldığı için bile bir başkasıyla evlenebiliyor.

Hannah Goldstein Lola

“Lola”, Hannah Goldstein’in uzun süredir haber alamadığı arkadaşına dair projesi. Bu proje insanlara Lola’yı anlatma, yaptıklarını güzelleme, ya da bulunması amacı gütmüyor. Sadece yakın arkadaşlık ilişkisini gösteriyor.

Sergey Melnitchenko Loneliness Online

Loneliness Online, Sergey Melnitchenko'nun görüntülü sohbet sitelerinden ve google görsellerinden edindiği fotoğraflarla oluşturduğu diptik projesidir. Fotoğrafların bir yarısı görüntülü sohbette genital bölgelerini gösteren yalnız erkekler oluşurken, diğer yarısını görsel olarak uyumlu ağaç fotoğrafları tamamlıyor.