Güncelleme #08

Yavuz Erkan Yavuz Erkan Söyleşisi

Avustralya'da yaşayan sanatçı Yavuz Erkan ile "Unorthodox Aphorisms" çalışması, üretim pratiği ve Avustralya'daki güncel sanat durumu üzerine bir söyleşi.

Cemre Yeşil Fotoğraf ve Eros

Sokrates: "SEVGİ (EROS), kendisinden başka bir şeyin sevgisi midir yoksa hiç bir şeyin sevgisi değil midir? Sorum, onun bir anneden mi yoksa bir babadan mı doğan bir sevgi olduğu değil – ki bu soru gerçekten de saçma olurdu – ama sorumu bir baba için de düşünebilirsin; baba, bir şeyin babası mıdır yoksa hiç bir şeyin babası değil midir? Beni doğru cevaplamak için, bir babanın baba olması için, ondan olan bir kız yahut oğul bulunması gerektiğini söylemek zorundasın, haksız mıyım?

Özgür Demirci Güncel Sanatta Fotoğraf Kullanımı

Fotoğraf güncel sanatın konuştuğu dillerden birisidir ve sanatçının kendini ifade etme anlamında önemli araçlarından bir tanesidir. Günümüzde yaygın bir biçimde kullanılan bir ifade biçimi olması kaçınılmazdır. Bu durum tabiki dijital fotoğraf tekniğinin gelişmesi ile doğru orantılıdır.

Cathrine Ertmann Om At Do (About Dying)

Tarlabaşı'nda bir sokakta oturup aklına estikçe "Ölüm de var!" diye bağıran bir adam yaşıyor. Hayatı orada geçen adam sokaktakilerle selamlaşmak gibi gündelik durumların yanında bize sürekli olarak bir gün öleceğimizi hatırlatıyor.

Toshiya Watanabe Three Months Later

"3 Months Later", Toshiya Watanabe'nin Fukushima'daki felaketten sonrasını görüntülediği fotoğraf projesi.

Carolina Broadhead, Maisie Broadhead Taking The Chairs

"Taking the Chair", Carolina Broadhead ve kızı Maisie Broadhead'ın Magritte, Vermeer, Velasquez ve Hogarth'ın resimlerini yeniden yorumladığı projesi.

Eanna Freeney Distant Lights

"Distant Lights", Eanna Freeney'in kafessi yapılarda yaşayan bizlerin birbirimizi tanımama halimizi sorgulayan projesi.

Oktay Orhun Yerine

"Yerine" Marmara GSF'de Sinema-Televizyon, Mimar Sinan GSÜ'de Sanat Tarihi eğitimi alan Oktay Orhun'un projesi.