Güncelleme #14

İpek Çınar Bir Melek Olma Çabası ile

"Artık biliyorum ki "ayrıntı"dan başka bir punctum daha var. Artık biçime değil, ama şiddete ait olan bu yeni punctum, neomanın ("bu vardı") iç paralayıcı vurgusu ve onun salt temsili olan Zaman'dır."

G.E.M G.E.M (No: #04)

G.E.M Serisi iki mektup ile tefrika edilmeye devam ediyor.

Cemre Yeşil OCÇ Retrospektif

Orhan Cem Çetin'in Marcus Graf küratörlüğünde hazırlanan retrospektifi geçtiğimiz aylarda sergilendi. Üzerine konuşmak ve yazmak gerekliliğini sürekli hissetmemize rağmen, bilindik sözlerle yer verirmiş gibi yapmak yeterli gelmedi. Bizimle benzer şekilde düşünenen sanatçı Cemre Yeşil, Orta Format için retrospektiften yola çıkarak bir üretim gerçekleştirdi ve aşağıda yer alan "OCÇ Retrospektif" ortaya çıktı.

Gidon Levin 21, 22, 23…

"21,22,23…" projesiyle Gidon Levin; bir gencin askerlik dönemi ve sonrasındaki benlik oluşumlarını inceliyor.

Irina Volgareva Pioneers

"Bu proje geçmişin nostaljisi, bir nevi unutulmuşluk hakkındadır." Irina Volgareva'nın Pioneers isimli projesinin metni bu cümle ile başlıyor. Volgareva SSCB'den kalma çocuk kampı kartpostallarını poşetler içinde fotoğraflayarak iki ayrı yaşam tarzını bir araya getiriyor.

Bradley Tsalyuk When The Shit Hits The Fan

"Her şey boka sardığında." Doomsday Preppers isimli bir televizyon programı tarafından kullanılan, çok iyi hazırlanılmış olunan bir felaketin gerçekten yaşanması halinde doruk noktasına ulaşılmasını vurgulayan yaygınlaşmış bir deyiş.

Negar Behbari Prennials

Prennials, Negar Behbari'nin İranlı kadınların yaşamlarındaki önemli aşamaları anlattığı projesi. İsmi "Çok yıllık bitkiler" anlamına gelen proje sekiz fotoğraftan oluşuyor ve cinsiyetçi bir çerçeveden ülkedeki kadınların geleneksel davranışları ve çevrelerini inceliyor.

Laurene Bois Mariage Recollages

Birbirinden bağımsız görselleri bir araya getirerek, kesip yapıştırarak yeni bir bütün elde etmek mümkün. Peki ya bunu bilgisayar ekranında yapmak?

Noah Mclaurine Every Object

Noah Mclaurine'nin otoportre denilebilecek projesi "Every Object", antropolojik bir araştırmaymışçasına karşımıza çıkan bir proje.

Sevinç Çalhanoğlu Basın Bülteni

"Basın Bülteni", Sevinç Çalhanoğlu'nun sergi bültenlerinden oluşturduğu çalışması. Projenin metni, Çalhanoğlu tarafından yazılmasına rağmen bir o kadar ondan uzak. Tıpkı sergi bültenlerindeki gibi üçüncü tekil ile uzaktan bakıyor.