Güncelleme #12

Tevfik Çağrı Dural - Şener Soysal Metehan Özcan Söyleşisi

Metehan Özcan ile çalışmaları ve üretim pratiğinin merkezindeki katmanlılık hali ile şehire dair bir söyleşi.

Merve Ünsal Anlam(sız) Üzerine: Lutz Bacher’ın İşleri Üzerine

1970′lerden beri California'da yaşayan ve çalışan sanatçı Lutz Bacher'ın 2009'da PS1'da gerçekleştirilen sergisinin isminin ‘GİZLİ HAYATIM' olması tesadüf değil. İşlerinde sık sık müellifliği ve kendi yaptığı-yapmadığı jestleri mesele edinen Bacher'ın tek bir anlatıma oturtulamaması, işlerinin rahatsızlığını oldukça güncel kılıyor.

G.E.M. G.E.M. (No: #02)

Smena Anadolu’daki antik kentlerin en küçüğüdür. Kentin bulunduğu bölge bugün hala kara ulaşımının olmadığı bir sahil köyüne, kurtarılmış bir tatil beldesine dönüşmüştür. Her antik kent gibi Smena’nın da bir amfitiyatrosu bulunmaktadır. Yedi sıralı kaveasıyla Smena amfitiyatrosu Antik Yunan’da demokrasi anlayışının en küçük topluluklarda bile uygulandığını cesurca yüzümüze vurmaktadır. Doğrudan demokrasinin bu en çarpıcı ve gerçek uygulaması günümüz kentlerinde düzenlenen forumlarla tekrar hayata geçmiştir.

Ellie Davies The Dwellings

Dwellings, Ellie Davies'in orman dokusu üzerinden konut anlayışı ve kendi kimliğini aramakla ilişkilendirdiği projesi. Önceki projelerinde de benzer tarzda üretim yapan sanatçı için orman da kendi içinde peyzajı olan ve duygularımızdan, tasalarımızdan katmanlaşan kültürel bir yapı. Davies, bu noktadan yola çıkarak kendimizle ilgili şeyleri gördüklerimiz, yaptıklarımız, maddeye olan ihtiyaçlarımız doğrultusunda o yerle ilişkimizi araştırıyor.

Hortense La Calvez - Mathieu Goussin Submerged Art

Seri üretim materyalleri normalde birbirinin aynıdır ve en ufak bir değişiklik bile hata olarak kabul edilir. İşlevi net biçimde bellidir. Ancak Hortense La Calvez ve Mathieu Goussin, bu ürünlerden enstelasyonlar yapıp, onların doğasına aykırı bir ortamda, su altında yeniden yaratıyor.

Pezhman Zahed Blowback

Blowback, Pezhman Zahed'in İran'da yirminci yüzyılın başında petrol çıkarmak için kurulan Anglo-Iranian Co. şirketinin kamulaştırılması öncesine ait finansal raporlarla oluşan projesi.

Şener Soysal - Tevfik Çağrı Dural Editörlerden ‘Gezi Yazısı’

Gezi'de halkın kolektif bir yaşam kurduğu günlerdi. Parkta atölyeler düzenleniyor, kütüphane çalışıyor, forumlar düzenleniyordu. Biz de Gezi'ye 16 sayfadan oluşan ve üzerinde küçük bir not olan kırmızı bir defter bıraktık. Notta o sırada gezide yaşayan, üreten, paylaşan insanların sayfaları istediği gibi doldurmasını ve bu defterin elden ele dolaşmasını istedik.