Güncelleme #01

Tevfik Çağrı Dural - Şener Soysal Gözde Türkkan Söyleşisi

Gözde Türkkan ile fotoğraf projeleri "Baktım Sana" ve "Buraya Ödeyiniz" ile çalışmalarının alt yapısını oluşturan cinsiyet ve kadına dair bir söyleşi.

T-Radya Eternal Fire

Kendilerine T-Radya diyen bir grup Rus sanatçının oluşturduğu "Eternal Fire", bir savaş eleştirisi. İkinci Dünya Savaşı'na Rusya'nın girmesine sebep olan çatışmada ölen askerlerin portrelerinin büyük levhalara yakılmasıyla oluşturulmuş bir enstelasyon.

Sohei Nishino Diaromamap

Dioramamap, Sohei Nishino'nun şu an on bir metropole uyguladığı bir fotoğraf projesi.

Sig Vicious Reykjavik Invasion

Uzaylılar şehri istilaya gelirse ne olur? Reykjavik Invasion serisi, EVE Online adlı bir bilgisayar oyununun lansmanı için Sig Vicious tarafından hazırlanmış. Proje üzerinde, insanların gerçeklik konusunda açık bulmasını engelleyecek kadar detaylı olarak çalışılmış. Fotoğrafların dingin estetiği de özellikle dikkat çekiyor.

Eugen Sakhnenko Shelf Life

Eugen Sakhnenko, Shelf Life projesinde temel olarak, bilginin ulaşılabilir olmadığından yakınıyor. eTalk kaynaklarının hepsine ulaşılamadığını, Great Library gibi yerlerin kaynaklarından ise toplumun sadece belirli bir kısmının yararlanabildiğini belirtiyor. Burada Umberto Eco'nun Biblotecha'sındaki "Kitapları insanlardan korumalı mıyız, yoksa onları insanların okuyabileceği hale mi getirmeliyiz?" sorusundan yola çıkarak bilgiye ulaşılabilirliği sorguluyor.