Bağımsızlar İndeksi ve Kolektif Çalışma Pratikleri Üzerine

#29
amberPlatform
Hakkında
PASAJ
Hakkında

Ortanormal #5: Bağımsızlar İndeksi ve Kolektif Çalışma Pratikleri Üzerine

amberPlatform & PASAJ

(Moderatör: Eda Yiğit)

Orta Format, 29. Güncellemesini dijital ortama taşıyor ve güncel sanat alanında çalışan aktörlerin Covid-19 sonrası stratejilerine ve alternatif örgütlenme yöntemlerine eğiliyor.

Bir süredir temel odağımız olan ekonomik ve örgütsel sürdürülebilirlik mevzusunu bir adım ileri taşıyarak; güncel sanat alanındaki farklı aktörleri dinliyoruz. Sıcak bir tartışma alanı yaratabilmek ve isteyen herkesin eş zamanlı müdahil olmasını sağlamak adına Zoom üzerinden gerçekleştirdiğimiz bu güncellemenin beşinci konukları amberPlatform ve PASAJ bağımsız sanat alanı.

 

Bağımsızlar mı? Beraber mi çalışıyorlar?

amberPlatform ve PASAJ dayanışma içinde çalışan iki oluşum. Hayy Open Space, 6x6x6 ve Halka Sanat Projesi ile beraber geliştirdikleri Bağımsızlar İndeksi haritalandırma yöntemiyle bağımsızları görünür ve erişilebilir kılmayı, işbirliği ve paylaşım yoluyla öz kaynaklarını hareketlendirmeyi amaçlıyor. PASAJ 2020-2021 döneminde kolektif olmanın doğası ve yapısını araştırıyor. The future has desires (Geleceğin arzuları var) ismini verdiği araştırma bazlı projede kolektif yapıda çalışan sanat oluşumlarının bir araya gelme motivasyonları, çalışma pratikleri ve yöntemlerine odaklanıyor. Bu konuşmada iki projenin çıkış noktalarını, gelişim sürecini, potansiyelini ve ihtiyaçlarını amberPlatform ve PASAJ üyeleriyle, katılımcıların aktif katılımı ile tartıştık.

www.bagimsizlar.org

www.pasaj.org

 

(Intro Tasarım: Fatma Karslıoğlu

Tasarım: Şener Soysal)