Arsenic Eaters

#21
Simon Brugner
Hakkında
Orta Format
Hakkında Diğer Yazıları

Arsenic Eaters, Simon Brugner'in Avusturya'da yirminci yüzyılın ilk yarısına kadar süren arsenik tüketiminin izlerini sürdüğü projesi.

Brugner, beden gücüyle çalışan madencilerde ve ormancılarda kullanımının çokça görüldüğü arsenik tüketimin zamanla kaybolduğunu ve artık neredeyse unutulmak üzere olduğunu söylüyor. Bu alışkanlığın unutulmasının nedeni ise hem yasal olarak hem de dini nedenlerle izin verilmeyen maddeye dair tarihsel kayıt bulunmaması. Çocukluğunun geçtiği yerlerde karşısına çıkan bu durum bir tabu olsa da, seksen yaşındaki büyükannesiyle ara sıra konuştuğunu belirtiyor.

Bu konuda bulduğu kanıtlar ise bir eczane müzesinde gördüğü rafine edilmiş arsenik ve neredeyse yüzyıldan fazla bir süredir işletilmemiş küçük madenler. Bir de 1860 tarihli "Boston Medical & Surgical Journal" dergisinden bir alıntı: "Bazı bireyler, haftanın birkaç günü, ‘Hittrach' olarak adlandırılan mineral maddeyi; görünüşün iyileştirilmesi, dağ tırmanışı sırasında solunumun daha kolay hale gelmesi amacıyla yutma alışkanlığı içindeydi. Hastalığa karşı tedbir amaçlı ve sağlığın koruyucusu olarak kullanılan Hittrach denen şey aslında arseniktir. Bu bireylerin vücutları büyük oranda arseniğe bağışıklık gösterebilen özel bir hale gelmektedir. Ayrıca maddenin vücut sistemi üzerindeki ani etkisi kişileri daha canlı, güçlü ve cinsel anlamda daha başarılı kılmaktaydı.".

Brugner, bu çalışmasına hala devam ediyor. Durumun enteresanlığı ve görsellerin etkileyiciliği ise bize Nietzsche'nin ünlü sözünü hatırlatıyor: "Sizi öldürmeyen şey güçlendirir.".