İki ‘Yaşlı Kurt’: Senior Dogs & WW2 Veterans

#03
Nancy Levine
Konstantin Suslow

Portre fotoğraflarında, özne olan insanın kendi yaşam alanında fotoğraflanması durumuna aşinayızdır. Nancy Le Vine'in projesi ‘Senior Dogs', bu bağlamda bir proje olmakla beraber, öznesinin ‘köpek' olması nedeniyle benzerlerinden ayrılıyor. Sanatçı bu projesinde, yıllardır orada yaşayan köpekleri çekiyor. Fotoğraflar köpeklerin isimleri, yaşları ve şehirleri de yazılarak sergilenmiş. Bu sayede onların hayatı ve yaşam alanları üzerine bilgi sahibi olunabilmekte.

 

 

Bu projenin bizde hissettirdiği yaşlılık ve mekan kavramlarının başka bir projede yansıması ise, emekli askerler üzerinde oldu. Konstantin Suslow'un ‘WW2 Veterans' projesinde İkinci Dünya Savaşı'nda yer alan emekli askerler, evlerinde üniformalarıyla fotoğraflanmış. Işık kullanımı oldukça başarılı olan proje; kültürlerin, kimliklerin değişmesine rağmen aslında savaşanın birbirine çok benzeyen "insanlar" olduğunu hatırlatıyor.

 

 

Deyim yerindeyse "Yaşlı Kurt"ları anlatan bu iki proje de, özne-mekan ilişkisinin başarılı örnekleri. İkisini birbiriyle kıyaslamak yerine Senior Dogs'un fikirsel, WW2 Veterans'ın ise görsel anlamda oldukça başarılı olduğunu söylemek daha doğru olur.