Time

#11
Jamie Alvarez
Hakkında
Orta Format
Hakkında Diğer Yazıları

"Time", Jaime Alvarez'in babasının hastalık döneminde oluşturduğu dönüştürülmüş aile fotoğraflarından oluşan bir seri.  Sanatçı, çalışmasının metnini zamanın göreceli akışı üzerinden oluşturuyor.

Hepimizin tecrübe ettiği üzere zaman izafidir. Teknik olarak dakikalarla, saatlerle, günlerle bölümlenen zaman aynı olsa bile; insanların dönemine göre farklı hızlarda hissedilir. Alvarez, babasının kanser olmasının ardından onun son bir yılında bütün ailenin bir arada olma çabası sürecinde bu çalışmayı gerçekleştiriyor. Alvarez, fotoğrafların bazı bölgelerini dönüştürerek fotoğrafı normalde algıladığımızın şekliyle tek bir zaman dilimine ait olmaktan çıkarıyor. Fotoğraf makinesi sensörü görüntüyü tararken bazı bölgelerde zaman hiç geçmemiş ve aynı yeri uzun süre taramış gibi bir görüntü oluşturuyor. Böylece fotoğrafın çekildiği ‘an'ın duygularını kendi için zamanın akışına göre yansıtmış oluyor.

Time, bir yandan da sanatçının kendine "madde uzay içerisinde şimdi olduğundan farklı bir zaman/şekilde hareket etseydi nasıl görünürdü?" ve "hafıza detayları nasıl korunurdu?" sorularını sormasının sonucu.