The News

#15
Hyounsag Yoo
Hakkında
Orta Format
Hakkında Diğer Yazıları

The News, Hyounsang Yoo'nun televizyon haberlerine odaklanan projesi. Hyounsangyoo projesinde 35 farklı ülkenin tv kanallarındaki haberlerden  uzun pozlama ile görüntüler elde ediyor.

Bu haber görüntülerinin hangi ülkeye ait olduğu, neler anlattığını sanatçı gizlemeye çalışmıyor. Aksine içeriği belirsizmiş gibi duran bu görsellere yakın olduğunuzu söylüyor. İzleyicilerinin pekala hangi kanalda hangi haberi izlediğini bulabilmesi mümkün. Neticede herkes için kendi ülkesinde yaşananlar hakkında bir aşinalık oluşuyor. Bu projenin ülkemizde de bir haber kanalıyla oluşturulmuş bir görseli olsaydı, nasıl olurdu, hangi yetkilileri ve olayları görürdük? Asıl merakımız böyle bir çalışmada hangi kanalın haber bülteni seçilebilirdi? Böyle düşününce aşinalık da belli kanallara ve onları izleyen belli kitlelelerle olan görsel hafıza oyununa dönüşüyor sanki.

Var olan imajlar üzerinden fotoğraf temelli üretimler gerçekleştiren Yoo'nun bu projesinin sergilemesi de her görselin farklı yüksekliklerde yer aldığı, haritada konumlanmış gibi bir forma sahip. Aynı boyutlarda basılan görseller her ne kadar farklı olsa  da, ülkelerin  birbirlerine ne kadar benzediklerini işaret ediyor.